به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۲۲۴۱
print
send
کد خبر: ۸۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱     -       2020 09 September
سرپرست اداره بهبود تولیدات دامی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز از شروع اولین طرح ترکیب گوسفند پرتولید سال‌جاری در نی‌ریز به تعداد 200 رأس خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان نی ریز، علی قرایی گفت: در ادامه اجرای طرح‌های تلقیح مصنوعی به روش لاپاراسکوپی که از سال 1397 در شهرستان نی ریز شروع شده است در تاریخ دهم شهریورماه تعداد 200 رأس از گوسفندان محلی در گله ارژنگ ترابی ، با نژاد رومانف به روش لاپاراسکوی تلقیح مصنوعی شدند.

وی تأکیدکرد: با توجه به تجربه دو ساله طرح در شهرستان، این روش در صورتی موفق خواهد بود که نگهداری دام در جایگاه بسته انجام شود در غیر این صورت نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.

او با اشاره به اینکه نی‌ریز شهرستان پیشرو در اجرای طرح ترکیب گوسفند پرتولید استان فارس است خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح تلاقی گوسفند محلی با اسپرم نژاد رومانف به روش لاپاراسکوپی، افزایش تولید گوسفند داشتی است که نتیجه آن بره‌های متولد شده با پنجاه درصد خلوص پدری و پنجاه درصد خلوص مادری است.

قرایی یادآور شد: طرح مذکورتا قبل از این برای 750 رأس گوسفند، به طور کامل در نی‌ریز اجرا شده است که در پدیده‌ای نادر حتی 4 قلوزایی را نیز برای اولین بار در شهرستان شاهد بوده‌ایم.

سرپرست اداره بهبود تولیدات دامی این مدیریت تصریح کرد: کاربرد اصلی این نژاد، اصلاح دام‌های محلی است؛ نژاد رومانف زودرس بوده و بره‌های آن در سن چهار ماهگی، خصوصیات بلوغ را از خود نشان می‌دهند و از دیگر ویژگی‌های آن سازگاری و عادت کردن به آب و هوای سرد و خوراک محلی، باروری بسیارخوب، امکان تولید مثل در تمام طول سال و چند قلوزایی است.

نژاد رومانف متعلق به دره ولگای علیا در روسیه است که بعدها به فرانسه و کشورهای دیگر انتقال یافت؛ این گوسفند در هر زایش دو تا شش بره تولید می‌کند و تاکنون تولید 9 بره در روسیه و 7 بره در آمریکا در یک زایش برای آن ثبت شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها